Site Loader

Ženy obvykle svým dětem zasvětí celý svůj život, což je samozřejmě v pořádku. Jakmile děti ale odejdou z domova, může být matkám trošku smutno. 

Jak se vyrovnat s tím, že děti odešly z domova? Život tím rozhodně nekončí! 

Ženy obvykle odchod dětí ze společné domácnost nesou mnohem hůře, něž muži. Matky totiž na svých dětech obvykle visí mnohem více a je to dáno i tím, že s dětmi běžně tráví mnohem více času, což je normální i přirozené. Jenže všechny děti jednou musí opustit domov. Pro matku to ale může být hodně těžké, najednou je doma nejen více místa, je tam prázdno a možná si říkáte, co teď budete dělat, o koho se budete starat. Ještě těžší to bývá pro matky samoživitelky, když totiž doma není ani partner, chybí ženě jakási opora. Jak toto období zvládnout a čím se zabavit? Určitě netruchlete, začíná vám úplně nový život. 

užívat si

Smutek po dětech nesmí trvat věčně

Jako na všechno i na smutek po dětech, co odejdou z domova, mají odborníci název. Syndrom prázdného hnízda, tak se říká tomu, co dost možná právě prožíváte. Děti jsou pryč, odešly na vysokou školu, našly si práci, založily rodinu nebo začaly objevovat svět v zahraničí. Doma ale už nejsou. Co s tím, když se trápíte a stýská se vám? Je třeba dodat, že všechno tohle je jen dočasné, zpočátku se může zdát, že pro vás už život končí, možná máte pocit, že už není pro co žít, říkáte si, co asi uděláte s volným časem a komu budete dávat svoji lásku a péči? Je třeba pochopit, že tohle není konec, že tohle je jen začátek. Smutek nikdy netrvá věčně. Takže i v tomto případě je třeba jít dál. 

Užívejte si to! 

Možná to pro vás zní zvláštně, až sobecky, ale je to tak. Vy si to zkrátka musíte začít užívat. Je přece skvělé, že děti jsou pryč, protože oni začínají svou vlastní novou životní kapitolu a vy zase tu svou. Děti potřebují vyletět pryč od maminky, z rodného hnízda a vy zase musíte začít znovu a naplno žít. Protože pokud jste na něco do teď neměla čas, teď ho rozhodně mít budete. 

nebuďte smutná

Je tedy dobré najít si koníčky, zkusit dělat věci, co jste vždy chtěla, ale nemohla a neměla na ně čas, určitě vyjděte i do společnosti a bavte se. Nyní můžete a máte na to čas i prostor. Opuštěné, rozvedené a svobodné ženy si mohou najít nového partnera, je tedy na čase myslet hlavně na sebe a jít štěstí naproti. Nemusíte si nic vyčítat. Čím více ale budete ve společnosti lidí, tím to pro vás bude lepší. Zabavíte se a nebudete se trápit. Pokud si začnete plnit sny, najdete i potěšení. 

Ono se vám to vrátí a brzy se zase budete bavit třeba v přítomnosti vnoučat, které vám zaplní díru po dětech. To je totiž už náš životní úděl. A je to krásné.