Site Loader

Když má člověk na zahradě bazén, mohlo by se říci, že se má. Protože nějaké to soukromé koupaliště, jakkoliv toto bývá vesměs jen nevelkých rozměrů, přijde za horka k duhu. Člověk se nemusí potit na slunci od jeho východu po zapadnutí, protože lze kdykoliv vlézt do chladivé průzračné vody…
Totiž ono to s tou vodou zase až tak růžové být nemusí. Protože chladivá tato vesměs bývá, ale průzračnou sama o sobě nikdy dlouho nezůstane. Jakmile ji totiž člověk začne zanedbávat, hned se začne kazit. Tu v ní plave něco, co tam spadalo z okolního porostu nebo co tam odněkud zanesl vítr, tu tam totéž leží na dně, tu se v oné původně možná i čisté vodě objeví řasy nebo kalné stopy naznačující výskyt kdejakých těch mikroorganismů,…

písek

Voda prostě člověku nikdy dlouho čistá nevydrží. A má-li si ji tento v dokonalém stavu udržet, musí leccos podniknout. Je třeba dodávat nějakou tu bazénovou chemii, je třeba pravidelně a dostatečně často vybírat to, co do bazénu napadá. A také je třeba vodu filtrovat.
A ani s filtrací to zase až tak jednoduché není. Aby ta fungovala tak, jak má, je potřeba v ní mít ten správný a dokonalý filtrační písek.
Jenom bláhovec se totiž může domnívat, že když je ta filtrace písková, nasype do ní to, co mu zbylo po stavbě domu nebo na čem si doposud hrály děti na pískovišti a tím to bude odbyté.

filtrační písek

Filtrace totiž – aby mohla správně fungovat – vyžaduje písek mající patřičné kvality. Jinak nemůže být účinná a nesplní člověku to, co je od ní očekáváno.
A jak takový kvalitní písek vypadá?
V ideálním případě je takový, jaký doporučuje výrobce té které filtrace. Tedy kopaný, praný a následně sušený filtrační písek z českých pískoven se zrny o velikostech 0,4 až 0,8 mm, 0,6 až 1,2 mm nebo 1 až 2 mm, s ostrými hranami, na nichž se právě nečistoty z bazénové vody zachycují.
A protože zmíněné hrany nevydrží věčně, je třeba písek nejen čas od času zbavit zachycených nečistot, ale při opotřebení i vyměňovat. Řádově jednou za tři roky, to podle toho, nakolik je bazén vytížen.
A potom „kam s ním“? Vlastně kamkoliv. Protože ho lze bez problémů použít třeba na posypání chodníku v zimě.