Site Loader

Již v nadpise zmíněná firma AMD (Advanced Micro Devices) je na trhu od 1.5.1969 a vyrábí především právě procesory. Nebudeme si zde vyjmenovávat všechny jejich řady v historii, jednak by to nebylo zajímavé a za druhé, je to moc a moc druhů. Vyjmenuji jen tři po sobě, víceméně pro zajímavost. Tak tedy to byl Athlon, následoval Duron, Opteon atd. Tolik stručně historické okénko.
Letos v Las Vegas, na největším počítačovém veletrhu na světě CES 2018 přišlo AMD s novinkou, kterou sice již představilo vloni, ale ne takto oficiálně. Jsou to procesory nové řady, která nese název Ryzen. A co je na nich největší novinka? Mají totiž integrované grafické jádro.
procesor deska
Ryzenů jsou tři řady. Jsou číslovány, čímž je snadno odlišíte. Nesou čísla tři, pět a sedm. Ale pozor, pak je zde ještě Ryzen Threadripper, který, spolu se sedmičkou je ovšem také nejvýkonnější, ale také nejdražší. Klidně za něj můžete dát i přec dvacet tisíc korun českých. Trojka je pak nejlevnější a pětka je zlatý střed. Trojka a pětka budou „taktovat“ na 3,7 a rozdíl mezi nimi bude pouze v počtu vláken. Trojka čtyři a pětka osm. Integrovaná grafická jádra pak budou pracovat na 1 100 až 1205. Mega pochopitelně. Ceny budou lidové, údajně pod pět tisíc korun českých, ten slabší snad dokonce za dva a půl tisíce.
procesor
 V dnešní době, kdy se ještě stále řeší problém „nakažených“ procesorů od Intelu je to jistě velmi zajímavá a finančně hodně lákavá nabídka. Vsadím se, že mezi prvními kupci budou muži z Microsoftu. Budou jej kupovat pro Windows, protože právě s osmi vlákny bude zrovna Windows umět pracovat jako s osmijádrovým procesorem.
Je jasné, že zatvrzelí hráči o tuto novinku nezavadí ani rezavým drátem, protože výkony dedikované karty je někde zcela jinde, ale pro běžného uživatele jsou nové procesory naprosto dostačující a věřím, že si své kupce najdou