Site Loader

Aby vám snídaně dodala potřebnou energii, musí obsahovat všechny důležité živiny jako jsou bílkoviny, cukry, tuky, vlákninu a vitamíny. Všechny tyto složky jsou podstatné pro správnou funkci střev, svalů a mozku. Jaké potraviny je tedy vhodné kombinovat pro dosažení vyváženého efektu?

Potraviny bohaté na tuky dodají vašemu tělu energii, která je pro začátek dne nutná. Řeč je ale o zdravých tucích, které se v potravině vyskytují přirozeně. Největší množství omega-3 mastných kyselin se nachází ve lněném a chia semínku nebo ve vlašských a piniových ořechách. Tyto potraviny můžete kombinovat s jogurtem nebo müsli.

vydatná snídaně

Cukry by v plnohodnotné snídani rozhodně neměly chybět. Nejedná se však o krystalizovaný cukr, nýbrž o přirozeně se vyskytující převážně v ovoci a v jeho sušené formě a v některé zelenině. Ovoce můžete přidávat opět do jogurtů, ovesných kaší, banány se mohou stát základem pro palačinky a meloun skvěle ladí s čerstvou mátou a kozím sýrem.

Bílkoviny jsou základní složkou pro stavbu tělesných tkání a účastní se na tvorbě protilátek. Mandle Nakliceno arašídy, dýňová semínka, ovesné vločky, vejce a mléčné výrobky obsahují vysoké množství kvalitních bílkovin. Dnes se již dají zakoupit potraviny, které na svůj vysoký obsah bílkovin upozorňují již na obalu. Tyto potraviny však můžou být zbytečně předražené vzhledem k tomu, že stejné množství bílkovin můžete najít v obyčejných potravinách výrazně nižší ceny.

prostřený stůl

Vitaminy se nejčastěji nacházejí v ovoci, zelenině, a skořápkových plodech. Další vhodnou variantou pro přísun dostatečného množství vitaminu jsou doplňky stravy. Jedná se o pohodlnou a rychlou formu vitaminů, díky které přesně víme, jaké množství vitaminů jsme zkonzumovaly. Pravidelně doplňujte především vitamin C, který podporuje růst chrupavek, podílí se na syntéze kolagenu, podporuje vstřebávání železa a samozřejmě posiluje imunitu.