Site Loader

Výběr schodiště je velmi důležitý nejen z funkčního a bezpečnostního hlediska, ale také toho estetického. Celkový efekt interiéru totiž správně vybraný design dokáže podtrhnout a vytvořit pomyslnou třešničku na dortu. Samozřejmě, že to, jak bude vypadat, by mělo být až jednou z posledních věcí, o něž je třeba se starat. Prvně je třeba dodržet omezení či jiné požadavky, teprve poté se můžeme zaobírat výběrem zúženým o nemožnosti.

apartment-406901_1280

Prostor je to, co ovlivňuje tvar konstrukce a tedy celkový zjev. Nesnažme se být za každou cenu originální, často to přepískneme a po čase se nám tento neotřelý design omrzí. Elegantní často bývá právě to nejjednodušší.

Další důležitou věcí jsou samozřejmě technické parametry, na které nejspíše budeme potřebovat službu odborníků. Jedná se o nosnost, potřebnou šířku, tloušťku či výšku jednotlivých stupňů, optimální ukotvení a mnoho dalších detailů. Pomocí jejich úpravy pak můžeme volit mezi jednotlivými druhy schodišť:

  • Samonosné schodiště je vyrobeno v dílně na zakázku dle vaší vize. Poté, co je vyrobí, přivezou po částech jakousi stavebnici, která je na místě určení smontována během velmi krátkého času. Nevýhodou je, že se zpravidla jedná až o úplný závěr stavby, takže v případě nutnosti přístupu do horních pater je nutné opatřit si provizorní řešení v průběhu stavby. Oblíbeným materiálem je dřevo, sklo či různé kovy.
  • Segmetový typ značí nasazení stupňů na středovou páteř. Jednotlivé stupně mohou být různě široké, čímž určují strmost celé stavby. Páteř bývá z kovu, stupně ze dřeva, kovu či skla.
  • Schodnicové je tvořeno jednou či dvěma schodnicemi (neboli nosníky), na nichž jsou položeny či zapuštěny stupnice. Většinou se jedná o celodřevěnou stavbu, ale je možné kombinovat i ostatní materiály.
  • Vřetenový typ zajistí úsporu prostoru a esteticky výrazný prvek. Stupně vycházejí ze středového sloupu, někdy se ale konstrukce obejde i bez něho.
  • Jedinou možností, jak již na začátku stavby mít hotovou kostru schodiště je zděné schodiště. Dokončovací úpravy pak probíhají rychle, zdivo se jednoduše obloží dřevem, dlažbou či jinými prvky.

stairway-to-heaven-3692368_1280

Z hlediska prostoru pak můžeme mít rovné, jednou či dvakrát zalomené nebo spirálové schodiště. Tyto parametry si někdy zákazník může vybrat dobrovolně, jindy se musí řídit tím, co mu projektant doporučí.