Site Loader

Kdyby se vás někdo zeptal, třeba na ulici v rámci ankety do pořadu Jiřího Krampola „Nikdo není dokonalý“, kdo je to instalatér, většina z vás zřejmě odpoví ve e stylu rozvodů vody, odpadů v domácnosti, čištění kanalizace a instalování radiátorů a potrubí topení. Pohotoví a vzdělaní lidé by však odpověděli jedním jasným výrazem – „Voda, topení, plyn“. Zkratka VTP hovoří za vše a dnes bychom instalatéry mohli celkem směle takto pojmenovat.

plynový sporák

Instalatéři se tedy starají nejen o vodu, odpady a topení, mají na starosti i plynové spotřebiče a plynová potrubí a kromě rekonstrukcí či instalací těchto zařízení řeší i jejich závady. My bychom si měli zapamatovat některé významné zásady, co dělat a jak si počínat, pokud k něčemu takovému dojde i ve vašem případě.

plynové zařízení

Mějte pro jistotu u sebe telefonický kontakt – když si koupíte novou SIM kartu, budou na ní uložena tři nejdůležitější čísla pro případ ohrožení života, tedy hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie. K nim byste si měli ihned doplnit telefonický kontakt na havarijní službu instalatérů, zejména v případě, že doma využíváte plynová zařízení, jako je sporák, karma nebo kotel.

Jakmile ucítíte plyn, ihned volejte – mít číslo u sebe v mobilu se vyplatí hlavně pro tyto situace, protože tu jde o čas a počítá se každá minuta. Výbuch plynu totiž patří k nejnebezpečnějším událostem v lidském životě, stačí se podívat do statistik smrtelných úrazů, které vznikly z těchto příčin.

Nesnažte se opravit spotřebiče sami – je známo, že v České republice je mnoho kutilů, zejména lidé dříve narození, kteří mají za sebou zkušenost z doby socialismu, kdy si lidé museli vypomáhat sami a nahrazovali tím řemeslníky a zkušené profesionály v různých oborech. Kutil se ovšem může uplatnit třeba při výstavbě sádrokartonové příčky nebo při malování pokojů, ale rozhodně by neměl zasahovat do plynových zařízení. S plynem si nezahrávejte a co nejdříve volejte havarijní servis.