Site Loader

Posezení s přáteli, sledování sportovního zápasu nebo filmový večer na gauči se neobejde bez mňamek. Dříve bylo saháno po brambůrkách a čokoládách. Tyto doby jsou již dávno pryč. Dnes se sahá po oříškách. Není se čemu divit. Skvěle upokojí naše chuťové pohárky, jsou zdravé a obsahují velké množství látek prospěšných pro tělo.

ořechy v misce

Jaké benefity poskytuje konzumace ořechů?

Ne nadarmo jsou ořechy nazývány jako superpotraviny. Jsou výborným zdrojem tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Ořechy napomáhají předcházet některým onemocněním jako například mrtvice, infarkt, Alzheimerova choroba nebo i rakovina. Skořápkové plody udržují váš kardiovaskulární systém s perfektním stavu, udržují správnou hodnotu cholesterolu a působí protizánětlivě. Pravidelná konzumace stimuluje mozek a udržuje jeho bystrost. Navzdory vysokému obsahu tuku, ořechy napomáhají při úbytku hmotnosti. Je to díky obsahu vlákniny, která udržuje pocit sytosti. Minerální látky zlepšují stav vaší pokožky i vzhled vlasů. Ve stresových situacích vám ořechy také pomohou. Zmírňují napětí a stres, některé druhy ořechů například kešu obsahují dokonce tzv. hormon štěstí. Ořechy jsou také výborným zdrojem antioxidantů, které vám pomohou ke správnému fungování metabolismu. S vyjmenováváním benefitů bychom tu mohli strávit mnoho času.

ořechy v misce

Jaké množství konzumovat a jaké druhy zařadit do jídelníčku?

Dlouhý seznam benefitů může vést k myšlence: Budu konzumovat hodně ořechů a budu zdravý, hubený a krásný. Omyl. Tak jako to platí v životě se vším, platí to i pro ořechy. Všeho s mírou. Nadměrná konzumace těchto superpotravin vám naopak na zdraví může uškodit. Jaké je tedy ta ideální denní dávka? Je doporučeno za den zkonzumovat 30 až 35 g ořechů. To je asi hrst dospělého člověka. Jaké druhy ořechů tedy zařadit? Vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové ořechy, para ořechy, pistácie…. Druhů je opravdu mnoho a je pouze na vašich preferencích, které budou vaše vyvolené. Nejzdravější jsou ořechy naturální, můžete si chuť ovšem zpestřit solenou variantou nebo praženou. Milovníky sladkého potěší ořechy v čokoládě.