Site Loader


Že jste ještě neviděli počítač, který se vejde do kapsy? Chá, chá, možná jej máte i na ruce, vždyť chytré hodinky jsou vlastně takový malý počítač. Že ne? Dobrá, nebudeme se přít. Ale mini počítačů, a to plnohodnotných je opravdu spousta. Za všechny lze jmenovat například Cubi N 8GL-001BEU. Pohodlně se vám vejde do kapsy a když přijdete k monitoru, tak jej připojíte a jedete dál, tam kde jste předtím v činnosti přestali.

hardware

Nuže vidíme, že svět počítačů je ohromně veliký, že může mít skutečně malé přístroje, ale také ty velké jako fotbalové hřiště. I když to v praxi znamená, že je to soustava počítačů jen zabírá takovou plochu. Ale kdysi takoví obři skutečně existovali, ale s nástupem miniaturizace hardwaru jim zazvonil umíráček a oni se odebrali do křemíkového ráje, kde spí svůj věčný sen.

Povšimli jste si toho cizího slovíčka hardware? Ano? A víte, co to je? Nevadí, pokud ne, čtěte dál a hned budete moudřejší.

Počítačový svět rozdělil stroje na dvě části, na část hardwarovou a softwarovou. Nemá smysl to zde složitě rozvádět, ale vysvětlíme si rozdíl tak jednoduše, že to pochopí i dítě. Vynechám totiž všechny složitosti z učených knih a napíši to jednoduše v jedné větě. To první slovo je každá součástka počítače, kterou můžete fyzicky chytit do ruky, a to druhé slovo je ta součást počítače, kterou nevidíte a do ruky ji chytit nelze. Například celý operační systém. A je to.

hard disk

Tak vidíte, že to lze i jednoduše. Není to tak nic složitého, jak nám učené knihy staví a dělají věc zbytečně zamotanou. A pokud si myslíte, že to je nesmyl, že přece DVD s hudbou nebo filmem do ruky chytit lze, pak se mýlíte. Vy nemáte v ruce tu hudbu, ale to, na čem je uložena. Tedy opět hardware.

Toho je ve vašem přístroji a také v každém dalším dosti velké množství. Například pevný disk, zvuková deska, a vlastně i krabice samotná je jen kus hardwaru.