Site Loader

Běžně tento komponent doma ani nevnímáme. Když ale přijde na jeho výběr, brzy zjistíme, že existuje velká řada variant s různými vlastnostmi. Abyste vybrali takovou podlahovou krytinu, která Vám bude dlouho a spolehlivě sloužit a zároveň bude příjemná na pohled, je dobré určit několik kritérií, podle kterých budete vybírat.

Žena čte z počítače

Vzhled

Při volbě vzhledu se zaměřte spíše na střídmost a méně výrazné barvy. Myslete na to, že Vaše preference i móda v oblasti interiérů se může časem měnit, ale podlaha by měla zůstávat trvanlivou součástí interiéru. Dbejte na to, aby se hodila k charakteru místnosti. Tmavá barva podlahy místnost opticky zmenší, hodí se proto spíše do prostorných místností. V malých nebo přirozeně tmavých místnostech volte spíše světlou podlahu. Pokud také už víte, jakým nábytkem místnosti vybavíte, pak zhodnoťte, jak Vámi vybraná podlaha k nábytku ladí. Ideální je, když si budete moci vzít vzorky přímo do místnosti, kde se je chystáte použít a udivíte tak, jak budou vypadat v přirozeném světle konkrétní místnosti.

Údržba

Včas se také informujte, jak se Vámi vybraná podlaha udržuje. Dřevěné a laminátové podlahy nemají v lásce vlhkost, proto byste měli omezit jejich vytírání a neosvědčí se Vám ve vlhčích prostorách, jako je třeba koupelna. Je vhodné je častěji zametat a vysávat a dbát na to, aby nedocházelo k jejich mechanickému poškození, které může způsobit třeba rozsypaný písek nebo zemina z květináčů. Dřevěné a korkové podlahy je třeba po několika letech renovovat.
Muž se dívá na telefon

Materiál podlahové krytiny volte podle místnosti

Požadavky na podlahové krytiny se různí podle typu místnosti. Ve vstupní chodbě dbejte na to, aby byla podlaha odolná a snadno omyvatelná. Z materiálů se sem hodí tvrzený vinyl, linoleum, dlažba či méně tradiční kámen. Nedoporučují se měkké materiály a takové, kterým vadí vlhkost, jako je laminát, dřevo či korek.

Obývací pokoj, dětské pokoje a ložnice jsou místnosti, kde dbáme na komfort při doteku a příjemný vzhled. Oceníte zde přirozeně teplejší materiály, jako jsou dřevo, korek, tvrzený vinyl, laminát či přírodní marmoleum nebo bambus. Můžete zvážit i PVC, ale zohledněte jeho kratší životnost a nižší odolnost vůči mechanickému poškození. Příjemným doplňkem se může stát i koberec.  Méně vhodné jsou dlaždice či kámen, protože jsou přirozeně chladnější.

V kuchyni je podlaha výrazně zatěžovaná, proto volíme odolné materiály, které dobře snáší vlhkost. Vhodné jsou dlaždice, linoleum, tvrzený vinyl či korek s adekvátní povrchovou úpravou.

Do koupelny je nutné vybírat materiál s odolností vůči vodě. Volíme sem např. dlaždice, linoleum či korek se speciální úpravou, vhodný je i vinyl.

Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, mějte na paměti, že pro prodloužení životnosti jakkoliv podlahy je základem suchý a rovný podklad. Pokud si stále nejste jistí Vaším výběrem, potom neváhejte a oslovte některého s odborníků, kteří Vám ochotně s výběrem poradí.