Site Loader

Kancelářské prostory vyžadují podle evropských směrnic hodnotu minimálně 500 lx (luxů). Předepisuje to evropský normativ EN 12464 a týká se to pochopitelně osvětlení příslušných pracovních prostor, tedy např. pracoven se stoly. Touto směrnicí se můžeme (do jisté míry) řídit i v domácnostech. V naší domácnosti postačí pro běžný provoz osvětlení 120 – 400 lx. Pro pracovní plochy raději více, tedy kolem 500 lx. Zrakově postižení a starší lidé však vyžadují hodnotu světla o něco vyšší. Přece jen starší člověk potřebuje k vnímání světla silnější zdroj, než osmnáctiletý mladík. Výhodné je do místností nainstalovat tzv. stmívač, který v případě přebytku světla poslouží jako úsporný zdroj elektrické energie.
chodící žárovka
V místnostech se ovšem zpravidla kombinuje více světelných zdrojů, než jen jeden, ty se mezi sebou prolínají a hodnota osvětlení se pak sčítá. Zajímavým řešením osvětlení jsou i barevné světelné zdroje – LED diodová světla – modrá, zelená a červená. S nástupem LED diodového osvětlení, které vytlačuje i úsporné žárovky, je třeba věnovat více pozornosti právě intenzitě osvětlení, neboť někteří lidé přesně neví, jak silnou žárovku pořídit.
muž se žárovkou
Obývací pokoj, pracovna a ložnice
V obývacím pokoji vytváří celkový nástin stropní centrální svítidlo, které pak vhodně doplňuje úsporné světlo u jídelního stolu, u televize, u sedací soupravy apod. Pro světelné zdroje v obývacích pokojích a pracovnách platí několik zásad: Atmosféru vnitřní harmonie docílíte stmívačem řízeným nepřímým stropním světlem. Dojem útulnosti vytváří stmívač i na jiných místech, např. v ložnici, kde jej využijete ve chvílích odpočinku. Velmi flexibilní jsou otočné a sklopné zdroje s pohyblivými rameny umístěné v různých částech místnosti, osvětlující jen její část. A nezapomeňte, každé světlo by mělo mít svůj vlastní vypínač.
Světla v koupelně
Stropní a nástěnná svítidla jsou základem osvětlení koupelen, vhodně je doplňuje světlo nad velkým zrcadlem, případně po stranách zrcadel. V koupelně byste měli mít možnost k některým úkonům svítit intenzitou alespoň 400 lx, pro intimní atmosféru poslouží opět stmívač. Speciálně pro koupelny platí, že elektrické rozvody (i světelné okruhy a svítidla) musí odpovídat normě ČSN 33 2000 – 7 – 701 ed.2, tedy musí být dostatečně uzemněné.
světlo jaro léto na podzim
Kuchyňské osvětlení
Na pracovní plochu v kuchyni by mělo světlo dopadat shora a z boku, aby zároveň člověk tento zdroj nestínil svým tělem. Vhodné řešení jsou světla pod závěsnými skříňkami, např. LED diodové pásky. Nad jídelní stůl patří závěsné svítidlo, pokud možno stahovací a se stmívačem. Minimální výška závěsného svítidla nad stolem musí být 60 cm. V kuchyni by mělo být i jedno centrální svítidlo stropní. Celková svítivost v kuchyni postačí obvykle kolem 300 lx.