Site Loader

Ano, dá se to tak říci. Další omyl podobně jako u Člověče, nezlob se! Drtivá většina lidí si myslí, že pochází z Československa, ale to tak opět není. Pochází původně z druhého konce světa, kde má svoje kořeny v Asii, konkrétně v Japonsku. Původně v Japonsku hráli hru se škeblemi zvanou Kai awase, která se udává jako předchůdce dnešního pexesa. Pexeso je vlastně zkrácenina – Pekelně Se Soustřeď. V angličtině se jmenuje Memory.
sada karet
Právě hra Pekelně se soustřeď se vysílala kdysi v Československu v průběhu šedesátých let. Podle tohoto formátu se následně vytvořili malé kartičky, které se začaly prodávat jako Pexeso. Tyto kartičky někdy v roce 1965 vyprodukovalo nakladatelství Pressfoto. To Pexeso vydávalo v dalších letech ve více jazykových variantách. Za jeho otce nebo tvůrce, jak kdo tomu chce říkat se považuje výtvarník Zdeněk Princ.
Pressfoto se chtělo vyhnout kupování licence z původního pořadu, a tak vznikl název Pexeso. Pexeso může hrát v podstatě kdokoliv, v jakémkoliv věku, na tom vůbec nezáleží. Uvádí se, že jedna hra by měla trvat čtvrt až půl hodiny, ale to se může lišit od situace. Kartičky na pexeso, jak už bylo řečeno, jsou menšího vzezření. Mělo by jich být sudý počet, a to v každém případě. Bývá jich nejčastěji 64, ale klidně to může být více nebo méně, jelikož doba jde dopředu a od toho se to odvíjí.
zvědavá číča
V podstatě je to velmi jednoduché. Kartičky se nastříhají, rozmíchají a rozloží se nejčastěji do čtverce. První hráč začne a otočí dvě kartičky. Pokud jsou stejné, vezme si je a pokračuje dále. Když nenajde dvojici stejných kartiček, otočí je zpátky a hraje další hráč. Tak to funguje, dokud nejsou všechny dvojice nalezené. Pak se jen spočítá, kdo jich má více. Ten, kdo jich má větší počet, tak vyhrává. Může se stát, že oba hráči budou mít stejný počet.
V tom případě se jedná o remízu. Obvykle se během hry neradí, ale kdo chce, může se dohodnout, že bude soupeři radit, i když pak by to možná ztratilo ten náboj, jelikož by se mohlo i podvádět, a to by se dít nemělo. Existuje dokonce speciální klub, který se zaobírá sbíráním pexes – Klub sběratelů pexes. Pexeso se může hrát i trochu jinak. Používají se k tomu mariášové karty. Sada těchto karet se zamíchá a rozloží na stůl po šesti řadách, v každé řadě by mělo být pět listů.  
V poslední řadě by měly zůstat dvě karty. Následně se hraje podle klasických pravidel, výše vysvětlených. Kdo už je hodně zkušený, tak může hrát i s žolíkovými kartami. Pexeso je obvykle obrázkové. Na těchto obrázcích se dá najít v podstatě cokoliv – zvířata, hračky, jídlo, herci, zpěváci, sportovci, prostě všechno. Pexeso je vysoce oblíbená hra a také patří mezi ty první, kterými se začíná.